Güney Amerika'nın Cüceleri Apistogramma'lar Hakkında Bilgiler

[K]1. Bölüm : Giriş[/K]
dwarfcichlid. com sayfasından çeviridir.
[B]Çeviri :[/B] Cankut Yılmaz ©️

apisto.sites . no[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/260220181625381.jpg[/IMG]

Cüce cichlid'ler pek çok akvaryum meraklısı tarafından son zamanlarda popülerleşen bir cins oldu . Cüce cichlid türlerinin başında en bilineni Apistogramma'lardır . Apistogramma cinsi Güney Amerika bölgesine ait bir cinstir ve birçok hobici tarafından çok değer verilen güzel tropikal balıklardır. Üst sınıfa (takson) dair bilinen 250 kadar Apistogramma türü veya formu bulunur ve daha fazlası her yıl keşfediliyor. (Südamerikanische Zwergcichliden kitabında ayrıntılı olarak sınıflandırılmıştır *) Apistogramma cinsinin , türleri arasında çok sayıda çeşitlilik var ama hepsi birkaç ortak özelliği paylaşıyor, bunların başında küçük yetişkin boyutları olması var . Akvaryumda, en büyük Apistogramma boyu 3 inç - 7.5 cm (türe göre biraz daha büyük) bulabilir. Gökkuşağı renklerine sahip , büyüleyici davranışlar sergileyen mükemmel karakterli akvaryum balıklarıdır.

Cüce cichlid'ler Güney Amerika haricinde Batı Afrika da da bulunur (Kribensis alt türleri ) fakat su değerleri ve karakterleri bakımından beraber bakılması önerilmez.

Apistogramma türlerinin çoğunda, erkekler ile dişiler arasında önemli bir renk farkı vardır. Apistogramma erkekleri daha renklidir ve birçok tür de uzun yüzgeçler vardır. Birçok popüler Apistogramma bedenlerinin üstünde yükselen sırt kemerlerini (yüzgecini) uzatmıştır. Bazılarının sırtında yelken şekinde dorsal finler vardır . Alt yüzgeçler ve arka kuyruk şekillerine göre üst türler belirlenir.

Dişi Apistogramma, üreme renklerinde değilse genellikle gri-kahverengi bir renge sahiptir. Çiftleşme , yumurtalama ve yavrular çıktıktan sonra sarı renklere bürünürler . Bu renk türler arasında büyük farklılıklar gösterir. Bazıları parlak bir limon sarısı iken diğerleri daha ince, neredeyse pastel sarı renktedir. Bu renk farkı Apistogramma nın bazı türlerinde çok belirgin de olmayabilir . Genellikle dişi, agresif değil iken ve üreme harici dönemde sıkıcı gri rengine bürünebilir . Bununla birlikte, renksiz dişiler karma tankta bir hedef gibi görünebilir ama çoğu zaman saklanmak zorunda değillerdir . Tehdit durumunda bir anda sarı ve siyah lekelerini belirginleştirir . Hayvanların dünyasında sarı ve siyah renkler diğerleri için bir uyarıdır ( arılar , kelebekler , kurbağa yılan türleri ) Dişi yumurta döktükten sonra siyah ve sarı rengi daha belirgin olur.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/260220181626411.jpg[/IMG]

Birçok Apistogramma cinsin de farklı türler koyu renk işaretlerini sergilemek veya bastırmak konusunda uzmandır ve diğer balıklarla iletişim kurmak için renk değişikliklerini kullanma becerisine sahiptir. Özellikle dişi apistoları renk değişikliği konusunda uzman balıklardır. Dikkatli bir gözlem ile bir hobici , bazı renk desen ve davranışlarının ne anlama geldiğini öğrenebilir.

Cüce cichlid'leri ve Apistogramma cinsinin , türlerini araştırmaya başladığınızda kendinizi dünya da bir karınca gibi hissediyorsunuz . Bulduğum yabancı kaynaklar o kadar çok ki birinden diğerine geçmek gerekiyor .Çevirilerin dağınık olmaması ve sizleri sıkmamak adına bunları bölüm bölüm yayınlayacağım . İlgilenenler internetten bir kaç yabancı dergi ve kitaplarının pdf lerine ulaşabilir .

[B]Yaralandığım kaynaklar :[/B]
South American Dwarf Cichlids book
Aqualog Extra the latest Apistogramma
Mergus Cichlid Atlas Volume 1
aquariumglaser.de (web adresi)

[K]2. Bölüm [/K]

dwarfcichlid. com
apisto. sites. no
apistogramma. com / forum sayfalarından çevrilmiştir .
[B]Çeviri :[/B] Cankut Yılmaz ©️

[K]Cüce Cichlid Akvaryumu Bakımı :[/K]

Merhaba ; bu bölümde sizlerin isteği doğrultusunda Apistogramma cinsinin ,Su değerleri , yemlenmesi ,habitatı akvaryum da olması gereken ekipman ve malzemelerinden bahsedeceğim . Montana Exotic Tropicals isminde ABD de ki bir üretim tesisinin notları :

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/260220181628201.jpg[/IMG]

Çoğu cüce cichlid ve Apisto (Apistogramma) cinsi oldukça sağlamdır ve akvaryuma çabuk adapte olurlar bu da onları mükemmel akvaryum balıkları yapar. Yeni başlayanlar için, bu güzellikleri korumak için iyi bir giriş sağlayacak bir dizi yeni tür var. Birkaç farklı türün başarılı olmasının ardından, daha zor türler için gerekli temel becerileri geliştireceksiniz.

Apisto lar akvaryumda yaşatılması zor olduğu konusunda bir üne sahiptir ve bununla birlikte, özel bir bakım yapılmaksızın yaşayabilen epeyce Apisto türü vardır . (bundan sonra ki yazılar da cinsin kısaltılmış adını apisto yu kullanacağım ) İyi balık bakmanın anahtarı , iyi su değerleri, düzenli yemleme ve iyi bir yaşam alanı sağlamaktır. Eğer bunu yaparsanız Apisto larınızı da uzun yıllar yaşatmakta başarılı olacaksınız.

[K]İyi Su Değerleri :[/K]

Apistolar , aşırı su koşulları talep ettiği için bilinen bir itibara sahiptir . Bazı türler çok yumuşak asidik suda yaşarken , çoğu hafif derecede yumuşak ve yalnızca biraz asitli, hatta nötr olan suda yaşarlar. Bu koşullar, musluk suyunda bölgeden bölgeye değişebilir, ancak çoğumuz o kadar şanslı değiliz. Ters osmoz (RO) kullanımı da uygun olur .

RO filtreleri oldukça yaygındır ve çoğu yerde bulunur .RO suyu çok saf ve en yüksek kalitedir. Neredeyse hiç sertlik içermemesi ve nötr pH olması gerekir.

Suyun yumuşak ve asidik olmasının önemi sert alkalin suda birçok cüce cichlid türü maalesef yaşayamaz.Sert su değerlerin de yaşatılmaya çalışılan balık çoğunlukla yeteri kadar büyümez ve renklerini tam sergilemez . Balığın yumurtalaması da başarısız olur .Bu döllenmemiş yumurtalar ebeveyn tarafından hızla yenilir.

Sahip olduğunuz suyun türü ne olursa olsun,Sık yapılan su değişimleri iyi balıklar ile mükemmel balıklar arasındaki farkı yaratır ! Vahşi doğada, bu balıkların çoğu temiz , taze sularda ve sürekli akıntıda yaşar . Bu nedenle suyun ya sık sık %10 oranında değiştirilmesi yada haftada bir kez % 40'lık bir oranın değiştirilmesi balıklarınız için uygun olacaktır.

Su değerleri konusunda kesin bir sayı vermek doğru olmaz çünkü 400 den fazla listelenmiş apisto türü vardır ama aralık bazında yazmak gerekirse genelleme olarak :
pH aralığı: 5.8 - 7.0; dH aralığı: 2 - 4. sıcaklık 23°C - 30°C arasıdır . Sıcaklıkta ki değere baktığımızda ciddi bir fark görüyoruz ama sabit sıcaklık ölçüsü 25 - 26 derece uygundur .(bir çok ısıtıcı sabit 25 derecede satılır)

[K]Yemleme :[/K]

Çoğu cüce cichlidler omnivorlardır ve doğasında çeşitli yiyecekler tüketirler. Akvaryumda birçok farklı yem kullanabilirsiniz. Birçok Apisto türü sağ kalım için canlı yeme ihtiyacı olduğu konusunda bir üne sahiptirler. Gerçek şu ki, hemen hemen her balık mevcut gıdaları yemeyi öğrenecektir. Bununla birlikte, canlı yiyecek her zaman lezzetlidir ve canlı yem ile beslenen balıkların renk ve form konusunda başarısı tartışılmaz .

Vahşi form Apistolar genellikle canlı yemlerden daha fazla talep ederler. Bununla birlikte, birçok cüce cichlid üreticisi balıkları sadece canlı gıda ile beslemektedir ve ürettikleri balıkların çoğunlukla hazır gıdalara geçişi yavaştır. Bu balıkları hazır yeme alıştırmak için önce dondurulmuş gıdalar daha sonrasında kuru yeme geçiş yapmak doğru olacaktır . Artemia , mikrokurt , dondurulmuş kan kurdu ve krill yemler uygun olacaktır .

Tamamı ile hayvansal , etçil yemler doğru bir beslenme olmayacaktır , başta yazdığım gibi bu canlılar omnivor yani hem etçil hem otçul beslenir . Diyetlerin de mutlaka bitkisel yemlerde bulunmalı hafta bir gün bitkisel yem verilip takip edilen günde aç bırakılarak balık rahatlatılmalıdır ( unutmayın balıklar az yemlemeden değil , çok yemlemeden ötürü ölür )

[K]Akvaryum da dekor ve tasarım :[/K]

Apisto ların doğal yaşam alanları çok çeşitlidir ve hobiciler kendi tasarladıkları doğal yaşam alanlarını kullanabilir . Kökler , bitkiler kayalar ve gizlenecek yerler bulunmalıdır. En önemlisi ise canlının habitatın da bulunan kurumuş yapraklar ve yumurtalarını dizecekleri mağara türü dekorlar dır . Mağara türü dekora en yakın seçenek hindistan cevizi kabuklarıdır Kendi habitatında tabii ki de suyun içi hindistan cevizi kabuğu dolu değildir ! :) oyulmuş taşların içine yumurta dizerler burada hindistan cevizinden yuva yapmanın amacı bu balıkların ortamına ayak uydurmak ve balığın yaşadığı su değeri olan ph yi yakalamaktır . Unutmayın ! hindistan cevizi suyun ph sini düşürür ve yumurtaların mantarlaşmasını önler . Yine kullanacağınız kuru yapraklar tercihen meşe , çınar yaprakları * (Meşe yaprakları suyunuzu yumuşatmaya yardımcı olacak tanenler içerir) ile tortu oluşturabilir ve ph nin düşmesini sağlarsınız. Bu iki ekipman suyun rengini de değiştirecek ve blackwater dediğimiz suyu elde edeceksiniz . Sık su değişimi bile yapsanız tabanda oluşa tortu ph nin düşmesini hızlandıracaktır . Tabanda kullanılacak kum dere kumu ve silis kum uygundur fakat bitkili bir tank kurulumunda kuvars karışımı uygun olacaktır . Burada anlatılanlar doğal yaşama uygun maddelerdir elbette bitki kumunda yada berrak bir suda hatta tortusuz bir akvaryumda da bakılabilir tabii ki yaşam süresi kısalacaktır . Yavru alımı için diğer bir çok türde olduğu gibi su sıcaklığı 28 derece uygundur ama sürekli yüksek su sıcaklığı balıklarınızın ömrünü kısaltacaktır. Merak etmeyin tankınızda 1 dişi 1erkek Apistonuz varsa zamanı geldiğinde mutlaka çiftleşeceklerdir . :)

Kullanılabilecek bitkiler arasında formlarda besleyenlerin akvaryumlarında kullandıkları bitkiler :
[K]*[/K] Ceratopteris thalictroides
[K]*[/K] Vesicularia dubyana
[K]*[/K] Microsorum pteropus (Java Fern)
[K]*[/K] Echinodorus tenellus
Bu bitki isimlerini direkt yabancı forumlarda ki Apistogramma besleyenlerden öğrendim .

[K]2. Bölümün sonu[/K] :) diğer bölümde bu cinsin, tür * isimlerine yer vereceğim fakat bu konu bayağı bir uzun olacak çünkü sınıflandırma ve isim verilmesi konusu çok karışık . Yada şöyle olabilir , ülkemizde ulaşabileceğiniz türlerin isimlerini de yazabilirim . Ülkemizde bu konuda bu balığın ithalatı yapılmaktadır .

[K]3. Bölüm [/K]

Üç bölümden oluşan Apistogramma makalesinin son bölümünde Türler konusuna değineceğim ve son kısımda ülkemizde bulabileceğiniz ithalat listelerinde olan türlerin adlarını paylaşacağım .

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/260220181629341.jpg[/IMG]

Türe ait en doğru güncellenmiş kayıtlardan birine ulaştım 2011 Nisan ayında resmen kayıtlı olan Tür tablosu :

'' Her geçen gün daha fazla tür keşfedildi ve sayısı , artma potansiyeli ile, Apistogramma cinsinin, bireysel türlerin daha kolay tespit edilebilmesi için çeşitli türlere ayrılması gerektiği açıkça belli oldu . Meinken (1962) başlangıçta farklı göz çaplarına ve burun uzunluklarına dayalı tür grupları kurdu. Diğerleri bunun yapay bir grup olduğunu düşünse de (örneğin Goldstein, 1970), Meinken'in gruplandırmaları Apistogramma'nın temelini oluşturmaya devam etti Neredeyse 20 yıldır. Kullander (1980), daha fazla paylaşılan özellikten yola çıkarak cinsin daha doğal bir gruplandırmasını önerdi. Yedi tür grubu ve daha sonra tür-gruplarına atanamayan birkaç tür listeledi. Schmettkamp (1982), çoğu tür grubunun bölgesel dağılım modeline sahip olduğunu ilk yorumlayan gruptu. Dokuz tür-grup artı ek, atanamaz tür önerdi. Koslowski (1985), asistocuların son 20 yılda kullandıkları tür gruplarının listesini yayınladı. Ayrıca, bu bölünmeleri "kompleksler" olarak adlandıran bazı tür gruplarını da alt bölümlere ayırdı. Başlangıçta yedili gruplar ve dokuz kompleks, artı bunlara tahsis edilmemiş türler. Koslowski (2002), sayıları 13 tür-grup ve 16 kompleks haline getirdi. Miller & Schliewen (2005), ön genetik çalışmalarında Koslowski'nin gruplamalarını büyük oranda doğruladı ve 13 grup ve on kompleksin dört temel soyla ayrıldığını kabul etti. Römer (2006a,b), cinsin bir bilgisayar tarafından üretilen istatistiksel analiz yayınladı. Onun gruplandırmaları nadiren diğer yazarların gruplarıyla çakışır. Şahsen bunları kafa karıştırıcı ve çoğunlukla çelişkili buluyorum, bu yüzden gruplamalarını kullanmıyorum. Bu yazıda gruplamaların çoğunu Miller & Schliewen'in (2005) ön genetik bulgularını içeren Koslowski (2002) ve Stawikowski (2005) çalışmalarına dayandırıyorum. 15 tür grubu ve 18 tür kompleksi uygundur ''

[B]Yıl 2018 e gelindiğinde hala keşfedilmemiş yüzlerce apisto türü olduğu düşünülüyor[/B]

Güney Amerika'da kaç tane cüce cichlid türünün bulunduğuna dair hiçbir fikrimiz yok. Bunun bir nedeni Güney Amerika'nın çok büyük ve nispeten gelişmemiş olmasıdır. Hiç keşfedilmemiş geniş alanlar var ve birçok yere insanlar giremiyor. Ticari ve özel toplayıcılar yeni habitatları ve türleri araştırmak için her yıl burada araştırma gezileri yapıyorlar . Son yıllarda birçok yeni keşifler olmuştur ve bunun bir süre devam edeceğini bekleyebiliriz.

Kaç tane türün olduğunu bilmediğimizin bir başka nedeni, birbirine benzeyen pek çok farklı balık bulunduğundan ve farklı türler, farklı alt türler veya aynı tür olup olmadığını belirlemek neredeyse imkansız olduğu için Apistogramlarla ilgili özel bir problem oluşturur. Bilim adamları şimdi bu balıkların bazıları üzerinde genetik çalışmalar yürütüyor ve önümüzdeki yıllarda daha iyi cevaplar almamız mümkün.

Ne kadar çok tür var olursa olsun, gerçek şu ki keşfedilmeyi bekleyen çok tür var ! En son yayımlanan kimlik kitabı, Apistogramların 243 tür / formunun fotoğraflarını içermektedir.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/260220181630341.jpg[/IMG]

[B]Türkiye de kolaylıkla ulaşabileceğiniz Apistogramma türleri : [/B]
Apistogramma cacatuoides super red
Apistogramma cacatuoides triple red
Apistogramma cacatuoides double red
Apistogramma cacatuoides orange
Apistogramma cacatuoides mega orange
Apistogramma Agassizi Double Red
Apistogramma agassizii fire red
Apistogramma trifasciata
Apistogramma borelli
Apistogramma hongsloi
Apistogramma baenschi
Apistogramma panduro
Apistogramma macmasteri <3 :)
Apistogramma viejita redneck
Apistogramma viejita
Apistogramma personata
Apistogramma elizabethae

İyi hobiler ...
[B]Çeviri : Cankut Yılmaz ©️[/B]

Kurumuş Yaprakların Akvaryumda Kullanımı

[B]Hazırlama ve Düzenleme : Cankut Yılmaz ©[/B][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/291020192316561.jpg[/IMG]En önemli özelliği içerisinde bulunan maddeler sayesinde mantarlaşmayı önlemesidir. Özellikle üretim tanklarında yum...

Güney Amerika' Nın Toprak Yiyenler İ Geophagus Lar Hakkında Bilgiler :

Hazırlayan :[B] Cankut Yılmaz ©️[/B][K]1. Bölüm : Giriş[/K][B]Kaynak :[/B] tropicalfishfinder. co. ukAkvaryum . com cichlidae. comseriouslyfish. comfishbase. sewikiwand . com / tr / Geophaginae[IMG]h...

Güney Amerika' Nın Toprak Yiyenleri Geophaguslar Hakkında Bilgiler :

Hazırlayan : Cankut Yılmaz ©️1. Bölüm : GirişGüney Amerika sularında Geophaginae alt türüne bağlı endemik olan bir grup cichlid türünden biridir . Geophaginae grubu Biotodoma, Gymnogeophagus, Retroculus, Satanoperca ve Geophagu...

Su Kaplumbağası Beslenmesi Hakkında Detaylar

Merhaba , hep balıklar hakkında bilgi paylaşıyoruz ama biliyorsunuz ki akvaryum da sadece balık beslenmiyor . Bu makalede su kaplumbağaları ile ilgili olsun . Bu canlılar ve bakımları hakkında doğruları ve yanlışları burada sizlerle paylaşmak ist...

Akvaryum Da Kök Ve Dal Kullanımı

©️Merhaba ; kendi tecrübelerim ve internetten araştırmalarım sonucunda hazırladığım bir çok forum ve sayfada paylaştığım bilgileri toplayıp sizlere yardımcı olmak istedim.'' Birçok balık türü kök ve dal parçalarına yuvalanmayı severler...

Dış Filtre Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular :

[B]Yazan : Cankut Yılmaz ©️[/B]Akvaryumlarımıza dış filtre almadan önce dikkat etmemiz ve araştırmamız gereken konuları kısaca inceleyelim .Dış filtre seçimi gerçekten kafa karıştıran bir konu , araştırmadan yapılan bir dış filtre seçi...

Bolivian Ram Microgeophagus Altispinosa Hakkında Detaylı Bilgiler

Bir yıldan fazladır Bolivian Ram besliyorum , fakat internette araştırdığım da yeterli Türkçe bilgi olmadığını gördüm . Yabancı sayfalardan çeviri yaparak bu tür hakkında detaylı bilgiler edindim ve bunları sizlerle paylaşmak istedim . Konu Bolivian ...

Batı Afrika Cüce Cichlidleri Hakkında Kısa Bir Makale

BATI AFRİKA CÜCE CİCHLİDLERİ HAKKINDA KISA BİR MAKALEMerhaba ; forum da paylaştığım Apistogramma Cinsine ait bilgilerden sonra Afrika cüce cichlid lerine değinmeden olmaz diye düşündüm. Batı Afrika'da ki ufak bir cins ve türlerini tan...

Güney Amerika'nın Cüceleri Apistogramma'lar Hakkında Bilgiler

[K]1. Bölüm : Giriş[/K]dwarfcichlid. com sayfasından çeviridir.[B]Çeviri :[/B] Cankut Yılmaz ©️apisto.sites . no[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/155878/260220181625381.jpg[/IMG]Cüce cichlid'ler pek çok akvaryum me...